Historia Pałacu Żelazno

Dzieje magnackiej rezydencji w Żelaźnie zaczynają się co najmniej na początku XVII w. Wiadomo bowiem, że w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48) spłonął stojący na tym terenie dwór. W kwietniu 1788 r. majątek w Żelaźnie kupił od kłodzkich jezuitów radca Johann Karl Pelcke. I to prawdopodobnie on zbudował w latach 1797-1798 barokowy pałac na resztkach fundamentów dawnego dworu.

 

Pałac Żelazno – elewacja wschodnia sprzed przebudowy, Wg „Deutsche Bauzeitung“ Bd. V (1871), s.433

W grudniu 1799 r. posiadłość z pałacem kupił radca królewski Franz Arbogast Hoffmann. Kolejnym właścicielem (1808) był pułkownik Albert von Biberstein, który poślubił wdowę po Hoffmannie. Następnym nabywcą dóbr został w maju 1836 r. tajny radca handlowy Hermann Dietrich Lindheim, twórca nowoczesnego przemysłu włókienniczego, właściciel fabryk na Śląsku i w Czechach. Z jego inicjatywy, około 1840 r. przekopano przez park pałacowy kanał długości 1,6 km, doprowadzający wodę do urządzeń tkalni w sąsiednich Krosnowicach (której Lindheim też był właścicielem).

 

Od października 1860 r. właścicielem był Hugo von Löbbecke, zięć Lindheima. Wtedy też, w latach 1869-1871 dokonano przebudowy pałacu w stylu neobarokowym – według projektu Karla Schmidta (1836-1888), architekta działającego we Wrocławiu.

 

Kolejne przebudowy miały miejsce w latach 1883 i 1908. Dostawiono wtedy jedno skrzydło, a fasadę ogrodową ozdobiono portykiem z czterema kolumnami podtrzymującymi balkon. W rękach rodziny von Löbbecke pałac pozostawał do końca II wojny światowej.

 

Po wojnie obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. Przez pewien czas w pałacu mieściła się składnica muzealna. Od 1952 r. działał tu dom wczasowy huty „Bobrek” w Bytomiu (w latach 1970-1978 dokonano kolejnego remontu obiektu). Od stycznia 1994 r. do grudnia 2012 r. pałac był własnością Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach.

 

Dziś pałac jest w rękach prywatnych właścicieli, którzy dokładają wszelkich starań, by na przestrzeni nadchodzących lat odrestaurować go i przywrócić mu jego dawną świetność. Odwiedzając pałac, wypoczywając w nim i bawiąc się, dokładają Państwo swoją cegiełkę w tym trudnym procesie.

 

Obecni właściciele pałacu utrzymują serdeczne i regularne relacje z potomkami poprzednich właścicieli – rodziną von Löbbecke. Wnukowie i prawnukowie często goszczą w rezydencji, dzieląc się wspomnieniami i opowieściami związanymi z pałacem.

 


Zobacz grafiki i zdjęcia ilustrujące historię naszego pałacu:

Kontakt

Napisz do nas szybką wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to będzie możliwe :-).

Not readable? Change text. captcha txt
0